Rata kredytu - z czego się składa

Jeżeli chodzi o raty kredytu, to na jej wysokość składa się wiele różnorodnych czynników.

Kredyt to nie tylko możliwość zakupu tego co jest nam potrzebne gdy nie mamy na to własnej gotówki, ale także konieczność oddania bankowi pieniędzy wraz z określonym procentem. Jednak nie tylko to wchodzi w opłaty które stanowią o tym, ile klienci będą za dany kredyt musieli płacić co miesiąc. Poza oprocentowaniem przy kredycie jest bardzo wiele innych opłat, które często są przez banki wliczane właśnie do miesięcznych rat. Na pewno zalicza się do nich przede wszystkim prowizja banku za udzielenie kredytu., jest to swoiste wynagrodzenie banku za to, ze rozpatrzył nasz wniosek oraz udzielił nam kredytu. Zazwyczaj prowizja jest opłatą jednorazową. Jednak wtedy klient musiałby otrzymać od banku znacznie mniej pieniędzy. Dlatego wiele banków decyduje się na to, aby koszty prowizji doliczać do ogólnej kwoty kredytu klienta. Oczywiście zazwyczaj im wyższy kredyt tym wysokość prowizji jest wyższa. Jednak można się spotkać z ofertami gdzie prowizja wynosi zero procent. Oznacza to, iż bank rezygnuje ze swojego wynagrodzenia w ramach promocji. Tego typu kredytu często znaleźć można na przykład przed świętami w ofercie bardzo wielu banków.

Do raty kredytu doliczane są często także składki za ubezpieczenie kredytu. Często jeżeli ktoś zdecyduje się na zawarcie umowy ubezpieczenia, może liczyć na przykład na niższe oprocentowanie kredytu. Poza tym w razie problemów czy sytuacji takich jak śmierć kredytobiorcy, firma ubezpieczeniowa spłaca zobowiązanie, dzięki czemu nie powstaje dług. Warto więc na pewno zastanowić się nad tym, aby zdecydować się na tego typu ubezpieczenie. Poza tym w raty kredytu mogą być wliczone inne opłaty, jeżeli są one przy konkretnym kredycie niezbędne.

Przykładowo jak mowa o kredytach hipotecznych, konieczne jest wykonanie tak zwanego operatu szacunkowego nieruchomości, i wtedy to bank często przejmuje na siebie konieczność wykonania tej opłaty, następnie wrzucając ją w koszty związane z kredytem. Oczywiście każdy klient ma prawo wiedzieć jeszcze przed zawarciem umowy, jakie opłaty wchodzą w skład kredytu i jaka będzie ich wysokość. Poza tym warto także sprawdzić, jak rozkłada się w każdej racie stosunek kwoty kapitału do odsetek, często najpierw klient spłaca odsetki a dopiero potem kapitał. Gdy jednak ktoś zdecyduje się na zmienne raty, wtedy może liczyć na to, że od początku będzie spłacał kapitał. To jest dobre przede wszystkim da tych którzy przewidują, iż być może będą chcieli spłacić zobowiązanie kredytowe nico wcześniej, wtedy bowiem mogą liczyć na ponowne przeliczane odsetek i ich niższą kwotę.