Oszczędzać czy nie?

money 1596004 640

Gdy zarabiamy więcej niż wydajemy, zastanawiamy się często nad tym, co zrobić z nadwyżką pieniędzy. Może kupić nowy telewizor? Nowe ciuchy? A może lepszy samochód? Opcji jest wiele i każdy znalazłby pewnie dużo sposobów na to, by spożytkować jakoś te pieniądze. Czy jednak takie wyjście jest dobre? A co, jeśli za kilka lat stracimy pracę, zachorujemy, lub urodzi się nam dziecko i będziemy bardziej potrzebować tych pieniędzy? Właśnie takie pytania sprawiają, że przeważnie decydujemy się jednak na oszczędzanie, zamiast wydawać całość naszych pieniędzy. To sprawia, że czujemy się bardziej niezależni i zabezpieczeni na przyszłość, a to z kolei daje nam duże poczucie komfortu. Nie chcemy w razie problemów liczyć na łaskę innych, wolimy raczej przechować trochę własnych pieniędzy na przyszłość. Ale jak to zrobić najlepiej?

Wybierz lokatę i bądź pewny swojego zarobku!

Możemy te pieniądze użyć do grania na giełdzie. W ten sposób możemy szybko zarobić całkiem niezłe pieniądze. To jednak nie daje nam jednego - pewności, że nasz majątek pozostanie co najmniej w takim samym stanie. Granie na giełdzie to ryzyko, które może się opłacić, ale równie dobrze może sprawić, że wszystko stracimy. To nie zawsze jest dobry pomysł. Podobnie z inwestycją w dzieła sztuki i inwestowaniem w biznes - tu też niczego nie możemy być pewni. Jeśli więc szukamy pewnego sposobu na zabezpieczenie swoich pieniędzy i zarobienie nieco na samym kapitale - świetnym wyjściem okazuje się lokata bankowa. Lokata to pewność, że nasze pieniądze nie zginą, natomiast nieco na siebie zarobią, przynajmniej minimalizując straty związane z rosnącą inflacją. Ale lokat jest całkiem sporo!

Rodzaje lokat.

Czy są różne rodzaje lokat? Oczywiście, że tak. I trzeba się porządnie zastanowić nad tym, którą z nich wybrać. Jeśli zależy nam na odłożeniu pieniędzy na coś, co będziemy chcieli kupić za kilkanaście lat - lepiej wybrać lokatę długoterminową. Jeśli natomiast chcemy przechować pieniądze na kilka lat i nieco na nich zarobić - wybierzmy lokatę krótkoterminową. Pozwoli nam to na wypośrodkowanie korzyści. Można też zainteresować się innymi, szczególnymi rodzajami lokat. Chociażby lokatą overnight, lokatą progresywną, czy lokatą negocjowaną. Ta pierwsza - overnight, pozwala nam na korzystanie z naszych środków finansowych w ciągu dnia - są zamrażane tylko na okres nocy, kiedy większość z nas śpi. Lokata progresywna natomiast to lokata, która pozwala na dokładanie kolejnych środków finansowych do pierwotnie założonej lokaty. Możemy więc oszczędzać, zarabiać na kapitale, a także stale go powiększać - by odsetki rosły jak najszybciej. Możemy więc co miesiąc dokładać konkretną kwotę, lub dokładać ją wtedy, gdy wiemy, że zostało nam nieco pieniędzy na koniec miesiąca. Lokata negocjowana z kolei to świetna opcja dla tych, którzy dysponują sporym kapitałem. Mogą oni wraz z bankiem negocjować na temat warunków lokaty, dzięki czemu otwierają sobie znacznie więcej możliwości, niż wówczas, gdy decydujemy się na zwykłą lokatę. Do tego jednak jest nam potrzebna spora ilość pieniędzy. Tak czy siak - lokata zawsze się opłaca.