Lokaty bankowe – uzależnienie zysku od stóp procentowych

money 1255667 640

Klienci banków detalicznych korzystają bardzo chętnie z lokat, ogólnie prostych produktów oszczędnościowych. Niestety bardzo często zysk z instrumentu jest niewielki. Od czego zależy zysk na lokacie bankowej i czy jako klient masz możliwości jego zwiększenia? Artykuł przedstawia kilka ciekawostek o kształtowaniu się opłacalności lokat bankowych. Dzięki wskazówkom wzmocnisz rzeczywiście długoterminową strategię inwestycyjną.

Zysk na lokatach bankowych uzależnia się każdorazowo od wysokości stóp procentowych notowanych w narodowej gospodarce. Oczywiście narodowa gospodarka jest powiązana ze środowiskiem międzynarodowym. Jeżeli w USA zachodzą przekształcenia w zakresie stóp procentowych, wtedy praktycznie cały świat dopasowuje się do nowych norm, aby nie zaburzyć relacji handlowych, procesu zadłużenia, proporcji w wartości walut. Lokata bankowa jest zatem uzależniona od polityki monetarnej banku centralnego. W Polsce to Narodowy Bank Polski. Raporty dotyczące stóp procentowych pojawiają się cyklicznie. Na witrynie NBP znajdziesz wiele darmowych opracowań dotyczących zależności na światowych rynkach finansowych.

Teraz pojawia się pytanie, kiedy należy zakładać lokaty bankowe, aby zyskać najwięcej. Najlepszy czas na zakładanie lokat bankowych to moment, gdzie stopy procentowe rosną, natomiast inflacja pozostaje jeszcze na stabilnym poziomie. Wtedy realnie zarabiasz najwięcej. Zysk z lokaty bankowej jest naturalnie powiązany z inflacją. Oprocentowanie nominalne lokaty bankowej należy obniżyć o inflację, a także o podatki od zysków kapitałowych. Wtedy dopiero widzisz faktyczny zarobek. Banki detaliczne podają zwyczajowo tylko oprocentowanie nominalne (ze względu na większą wartość). To klient jest odpowiedzialny za faktyczne porównanie realnej wysokości zysków.

Polityka monetarna obecnie zakłada maksymalne obniżanie stóp procentowych. W takich warunkach oszczędzanie na lokatach jest opłacalne tylko w momencie wchodzenia na poziom deflacji lub minimalnej inflacji. Warto zatem stale obserwować wskaźniki NBP dotyczące wzrostu gospodarczego, inflacji, stóp procentowych. W ten sposób znacznie lepiej zaplanujesz długoterminową politykę oszczędzania. Wiedza o lokatach bankowych i polityce monetarnej przydaje się w praktyce.