Co zrobić, gdy bank odmówi nam udzielenia kredytu hipotecznego?

Obecnie w związku z wysokimi cenami mieszkań, coraz więcej osób podejmuje decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego, czyli kredytu na zakup mieszkania. Jednak nie zawsze taki rodzaj kredytu jest przyznawany, mimo iż osobie starającej się o kredyt wydaje się, że spełnia wszystkie warunki, aby bank przyznał jej kredyt hipoteczny.

Przyczyny braku akceptacji wniosku o kredyt hipoteczny

Najczęściej bank odmawia udzielenia kredytu hipotecznego, nie podając przyczyny. Pracownik banku może ewentualnie poinformować potencjalnego kredytobiorcę, że jego zdolność kredytowa jest negatywna. Jeżeli osoba starająca się o kredyt jest zadłużona, bank ma wtedy obowiązek ujawnić takiej osobie informację, z jakiej bazy dowiedział się o długach.

Zazwyczaj bank odmawia udzielenia kredytu hipotecznego w związku z problemami ze spłatą wcześniejszych zadłużeń. Mogą one skutkować negatywnym wpisem do Biura Informacji Kredytowej.

Kolejną z przyczyn jest brak stabilnego zatrudnienia, np. brak umowy o pracę na czas nieokreślony lub mała wiarygodność stałych dochodów stwierdzona na podstawie innych umów – umowy o dzieło, umowy – zlecenia lub zarejestrowanej własnej działalności gospodarczej.

Brak zdolności kredytowej spowodowany różnymi czynnikami, także jest przeciwwskazaniem do udzielenia kredytu hipotecznego.

Jeżeli bank, w którym staramy się o kredyt na zakup mieszkania, ma zbyt wygórowane warunki kredytowe, to możemy także nie otrzymać w nim kredytu.

Odpowiedź odmowna w sprawie kredytu hipotecznego – co dalej?

Gdy bank odrzuci nasz wniosek o kredyt hipoteczny i nie uzasadni nam, dlaczego nasz wniosek nie został zaakceptowany, powinniśmy zacząć od ustalenia przyczyny odmowy. Jeżeli potencjalny kredytobiorca jest zatrudniony od niedawna na umowę o dzieło lub umowę – zlecenie, bądź też ma umowę o pracę na czas określony lub okres próbny, a bank, w którym stara się o kredyt tego nie akceptuje, może to być przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego.

Być może osoba starająca się o kredyt hipoteczny, zapomniała w przeszłości zapłacić jakiś rachunek lub zapłaciła zbyt małą kwotę i figuruje na liście dłużników, to także przeciwwskazanie do określenia pozytywnej zdolności kredytowej.

Należy zatem prześledzić wszystkie złożone dokumenty i sprawdzić, gdzie tkwi przyczyna odrzucenia wniosku o kredyt na zakup mieszkania.

Gdy przyczyna odmowy kredytu hipotecznego jest już nam znana i uda nam się ją wyeliminować, możemy spróbować ponownie złożyć wniosek w tym samym banku. Należy wtedy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może to wymagać więcej czasu, np. na spłacenie dawnych zobowiązań finansowych. Na pewno dobrym pomysłem nie jest zbyt szybkie ubieganie się o kredyt hipoteczny w banku, który wcześniej odrzucił nasz wniosek o kredyt hipoteczny, szczególnie, gdy nadal wniosek, który składamy, jest odrzucany.

Czy warto starać się o kredyt na zakup mieszkania w innym banku?

W przypadku, gdy wcześniejszy bank odrzucił nasz wniosek o kredyt hipoteczny, możemy próbować starać się o kredyt w innym banku. Możliwe, że inne banki mają łagodniejsze kryteria, które należy spełnić, aby móc otrzymać kredyt w celu zakupu mieszkania. To, że jeden bank nie przyznał nam kredytu, nie oznacza, że inny bank również nam go nie przyzna.

Różnice w warunkach przyznawania kredytu w różnych bankach mogą być olbrzymie. Ma to związek nie tylko z innymi procedurami oceny zdolności kredytowej, ale także z różnymi promocjami oferowanymi przez banki. Jeżeli w banku trwa promocja na kredyt hipoteczny, może się okazać, że bank złagodzi niektóre warunki, np. w czasie trwania promocji może nie wymagać zaświadczenia o dochodach.