Pożyczajmy pieniądze świadomie

Bardzo często chcemy oprawić komfort swojego życia poprzez pożyczenie pieniędzy od banku. Oferty kredytów są coraz bardziej ciekawsze i kuszą swoją atrakcyjnością. Dzięki nim możemy pozwolić sobie na kupno nowego sprzętu, remont mieszkania, kupno auta, a nawet na kupno mieszkania bądź domu, nawet jeżeli nas na to nie stać i nie posiadamy odpowiedniej gotówki. Jak się okazuje nie ma nic złego w pożyczaniu pieniędzy, zaciąganiu pożyczek i kupowaniu towarów na raty. Musimy jednak podejmować te decyzje świadomie i odpowiedzialnie aby nie stać się ofiarą kredytodawcy. Każda decyzja o kredycie powinna być bardzo dokładnie przeanalizowana i przemyślana, a wysokość zaciągniętego kredytu musi być dostosowana do możliwości finansowych kredytobiorcy. Pamiętajmy o tym, że nie sztuka jest pożyczyć ale zdecydowanie trudniej jest oddać dług wraz z odsetkami, nie narażając przy tym naszego domowego budżetu.

Przemyśl swoją decyzję

Każda decyzja związana z pożyczaniem pieniędzy powinniśmy dokładnie przeanalizować . A zanim ją podejmiemy musimy sprawdzić czy stać nas na kredyt. Musimy mieć pewność że potrafimy kontrolować swoje wydatki oraz wpływy do naszego domowego budżetu. Będzie miało to nie tylko korzystny wpływ na naszą zdolność kredytową ale z pewnością również na całe nasze życie. Kontrola wydatków pozwoli na bardziej świadome podejmowanie decyzji konsumenckich. Musimy wziąć pod uwagę również to czy nasza sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie w przeciągu najbliższych kilku lat kiedy będziemy zmuszeni spłacać raty kredytu. Pewnych zdarzeń estety nie jesteśmy w stanie przewidzieć szczególnie jeżeli chodzi o te zdarzenia losowe jak np. choroba czy utrata pracy, ale na pewne rzeczy powinniśmy być szczególnie uczuleni czyli na te które mogą świadczyć o naszej sytuacji materialnej.

Przejrzyj dokładnie oferty

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie zapoznajmy się z ofertami wszystkich instytucji finansowych. Musimy mieć świadomość tego jaką pożyczkę zaciągamy, a przede wszystkim znać jej koszty oraz przepisy które ją regulują. Pamiętajmy o tym że podejmując decyzję o kredycie nie powinniśmy sugerować się tym co mówią nam plakaty oraz kolorowe ulotki reklamowe banków, to oprocentowanie jest zazwyczaj minimalnym i w rzeczywistości może to wyglądać zupełnie inaczej. Dla nas najbardziej miarodajne będzie oprocentowanie rzeczywiste, które obejmie zarówno oprocentowanie nominalne jak i prowizje oraz opłaty. Niektóre produkty bankowe mogą też być dodatkowo ubezpieczone co również ma wpływ na ostateczny koszt kredytu czy też pożyczki. Dopiero wszystkie te elementy składają się w całkowity koszt kredtu który dla każdego kredytobiorcy jest najważniejszy.

Nie wpadajmy w spiralę zadłużeń

Musimy wiedzieć o tym, że im nasza decyzja o kredycie jest mniej przemyślana tym większe mogą być jej konsekwencje w przyszłości. Jeżeli nie przeanalizujemy swojej bieżącej sytuacji finansowej możemy wpaść w tak zwaną spiralę długu. Będzie to oznaczało, że chcąc spłacić jedno zobowiązanie będziemy zaciągać drugie.