Na ile lat wziąć kredyt hipoteczny?

Dlaczego warto wybrać stałą stawkę za 30 lat? Sprawdź to w poradach na 17bankow.com. Wielu kupujących wybiera 30-letnią hipotekę o stałym oprocentowaniu z jednego dużego powodu: chodzi o najniższą miesięczną opłatę. Dzieje się tak dlatego, że spłacasz pożyczkę przez długi czas, 30 lat, jeśli utrzymasz pożyczkę do końca.

Oto przykład: Powiedzmy, że zaciągasz 30-letnią pożyczkę o stałym oprocentowaniu w wysokości 200 000 zł przy oprocentowaniu w wysokości 4,10%. Twoja miesięczna płatność, z wyłączeniem podatków i ubezpieczeń, wyniesie około 966 zł miesięcznie. To stosunkowo niedroga płatność. Teraz powiedzmy, że rozważasz 15-letni kredyt hipoteczny. Jeśli pożyczysz te same 200 000 ł z oprocentowaniem 3,20% w postaci 15-letniej pożyczki o stałym oprocentowaniu. Twoja miesięczna rata, znowu bez podatków i ubezpieczeń, spadłaby do około 1400 zł, co jest bardziej zniechęcającą liczbą. Będziesz jednak płacić wyższą miesięczną opłatę tylko przez 15 lat, w porównaniu do 30 lat.

Kiedy 30-letni kredyt hipoteczny ma więcej sensu?

Jeśli miesięczne przepływy pieniężne są twoim największym zmartwieniem, albo zarabiasz prowizje i twój dochód jest zmienny, 30-letnia stała oprocentowana pożyczka może być najlepszym wyborem. Ponieważ ten typ pożyczki ma najniższy miesięczny poziom płatności, pozostawia on również więcej pieniędzy w budżecie każdego miesiąca.

30-letnia pożyczka to dobry sposób na wejście do ładnego domu z przystępną miesięczną opłatą. Zawsze możesz spłacić zasadnicze saldo szybciej, płacąc dodatkowo co miesiąc. Jednak nie jesteś zamknięty na wyższą spłatę kredytu hipotecznego, możesz zapłacić więcej, ale musisz tylko zapłacić niższą miesięczną opłatę.

Kiedy 15-letni kredyt hipoteczny ma więcej sensu?

Jeśli możesz sobie pozwolić na płatność, która pochodzi z kredytu krótkoterminowego, takich jak 15-letni kredyt hipoteczny, 30-letni kredyt hipoteczny może nie być mądrym posunięciem finansowym. 15-letnie stałe oprocentowanie ma oprocentowanie kredytów hipotecznych, które są o 1% niższe niż 30-letnia stała oprocentowana pożyczka.

Nikt nie lubi płacić odsetek od kredytu hipotecznego. Z 15-letnią pożyczką zaoszczędzisz dziesiątki tysięcy złotych. Będziesz płacił znacznie mniej, aby pożyczyć pieniądze z kredytu hipotecznego.

Jak długo będziesz mieszkać w domu?

Powinieneś również rozważyć, jak długo będziesz mieszkać w swoim domu. Może to zrobić dużą różnicę w tym, czy najlepszy jest kredyt hipoteczny 30-letni lub 15-letni. Jeśli planujesz mieszkać w swoim domu przez krótki okres czasu - powiedzmy osiem lat lub krócej - wtedy 30-letnia pożyczka może mieć największy sens. Korzystasz z niższych miesięcznych opłat, a Ty nie będziesz musiał płacić tak dużych odsetek, ponieważ będziesz sprzedawał swój dom na długo przed datą spłaty pożyczki. Jeśli jednak chcesz mieszkać w domu przez 15, 20 lub więcej lat, 15-letnia pożyczka może mieć więcej sensu finansowego. Jeśli jednak planujesz mieszkać w swoim domu przez dłuższy czas, możesz równie dobrze ogolić dziesiątki tysięcy z z kwoty odsetek, które zapłacisz, mieszkając tam. Pomocny może okazać się doświadczony specjalista ds. pożyczek.